?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next EntryНа сьогоднішній день в Буську є два дерев"яних храми. Про церкву святого Онуфрія в передмісті Воляни я вже колись розповідав (можна глянути тут), зараз же мова піде про другий дерев"яний храм міста - церкву святої Параскеви.Храм було зведено у 1708 році в передмісті Довга Сторона (зараз це вулиця Шашкевича), про що свідчить напис на надпоріжнику дверей бабинця. Конструкція святині є доволі унікальною для українських церков, адже є рідкісним випадком дерев"яного храму у вигляді ротонди.Перша перебудова церкви відбулась у 1807 році, коли було піднято стіни вівтарного зрубу. Зроблено це було задля встановлення нового високого вівтаря, який не влізав у старий низький простір вівтарної частини храму. Можливо десь в той же час було прибудовано бабинець.На початку ХХ століття з північного боку вівтаря було прибудовано ризницю.У 1963 році церкві надано статус пам"ятки архітектури.Чергова реконструкція храму відбулась у 1983 році, коли за проектом І.Могитича і В.Швеця церкві було надано первісного вигляду. Було розібрано бабинець і ризницю, понижено до початкового рівня стіни вівтарної частини храму, а також відкрито старі вікна.Свого часу богослужіння в церкві проводив отець Омелян Петрушевич, батько президента ЗУНР Євгена Петрушевича. Цілком ймовірно, що саме в цьому храмі був хрещений мабутній політичний діяч.На жаль, сьогодні церква перебуває в аварійному стані. У 2007 році храм навіть було відімкнено від електопостачання, шоб уникнути можливої пожежі від електричного замикання. Потребує заміни гонтове покриття даху, а також частина брусів, які або прогнили, або сильно понищені шкідниками, через що в стінах утворились отвори і щілини, а сама церква трохи похилилась. Реставраційні роботи потрібно провести якомога швидше, бо інакше не буде що відновлювати. Навіть попри те, що у 2007 році було виготовлено проектно-кошторисну документацію на відновлення храму, кошти на реставрацію не було виділено і на даний момент їх немає.
Цікаво, що після того як кілька років тому в храм повернули іконостас, церква перестала нахилятись. Люди, які наглядають за святинею, напівжартома кажуть, що зараз іконостас тримає увесь храм.Вівтарна частина храму:Гонтове покриття церкви потребує заміни, адже сьогоднішній його стан не може протидіяти потраплянню вологи всередину храму під час дощів і танення снігу.Навіть по фото видно жалюгідний стан гонту.Поруч з церквою розташовується конструкція імпровізованої дзвіниці.Тепер заглянемо всередину храму.Іконостас було перемальовано у 1890 році.Сучасний вигляд іконостасу:Розписи стін в церкві зробив невідомий народний майстер в кінці XVIII століття.
Comments

( 7 comments — Leave a comment )
lsvkiev
Nov. 29th, 2015 12:48 pm (UTC)
Спасибо, очень интересно. Действительно, нужно срочно кровлю менять.
andrijo
Dec. 4th, 2015 02:28 pm (UTC)
Цікавий репортаж.
З великим задоволенням прочитав.

З Тебе куди кращий наратор від мене :)

Edited at 2015-12-04 02:30 pm (UTC)
finka_free
Dec. 5th, 2015 03:47 pm (UTC)
Цікава розповідь. Дякую.
А звідки повернули іконостас? І які перспективи реставраціЇ такої пам'ятки? На Західній Україні є мобільні бригади майстрів, які будують та реставрують дерев'яні храми. Але громада має сама перейматися такою справою.
rbrechko
Dec. 5th, 2015 04:21 pm (UTC)
Перспективи реставрації, мабуть, такі ж як і в більшості пам'яток - все впирається в гроші, яких нема. Щодо мобільних бригад, то не все так просто. Оскільки церква є пам'яткою архітектури, то реставраційні роботи повинні проводити відповідні фахівці по відповідному проекту. Невпевнений, що ті бригади відповідають таким критеріям (хоча тут можу помилятись). Ну, і невідомо чи проект реставрації 2007 року ще актуальний, оскільки з часом стан пам"ятки змінюється.
finka_free
Dec. 5th, 2015 04:37 pm (UTC)
Зазвичай, якщо потрібні чималі кошти на добру справу, то починається збирання - з миру по нитці...:) Звісно, на це потрібен час, але в тексті є інформація про те, що проектно-кошторисна документація виготовлена була ще 2007-го року, то за такий час вже можна було б зібрати певну суму. Але тут потрібне головне - активні ініціатори, засоби масової інформації та інтернети:)
Ще мені б цікаво знати, що то за матеріал такий для покрівлі - гонт?
rbrechko
Dec. 5th, 2015 05:10 pm (UTC)
Воно то так, але на словах завжди простіше ніж на ділі :) Хоча позитивні приклади є, от тільки, на жаль, вони поодинокі.
Гонт - https://uk.wikipedia.org/wiki/%D2%90%D0%BE%D0%BD%D1%82
finka_free
Dec. 5th, 2015 05:53 pm (UTC)
Навіть поодинокі - це також Позитив. Адже відомо, що ніж лаяти темряву, то краще запалити свічку:)

Красно дякую за посилання.
( 7 comments — Leave a comment )