?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Ясениця-Замкова

Дзвіниця, 1779 та церква Собору св. арх. Михаїла, 1903
Львівська обл., Старосамбірський р-н, с. Ясениця-Замкова

Ясениця-Замкова хоч територіально і належить до Старосамбірського району, проте стрімка гірська річка і, хоча і не дуже великі, Карпати, кажуть нам, що ментально ми вже на Турківщині - самому гірському районі Львівщини. Зупинитися в Ясениці варто хоча б на півгодини, щоб побачити дзвіницю, рівної якої немає серед усіх дерев'яних (і не лише дерев'яних) дзвіниць України.
Село відомо з 1538 року, проживає 1,5 тис. населення. Парафіяльна церква в селі існувала вже у 1507 році. Попередником сучасної церкви була також був дерев'яний храм. Він мав три зруби і три верхи. Над вівтарем і навої вони були тризаломні, а над бабинцем мали один залом, в якому була влаштована дзвіниця. Ця церква простояла до початку ХХ століття.


VdPq1.jpg

У 1903 році за проектом відомого архітектора українських церков Василя Нагірного було зведено нову дерев'яну церкву Собору св. Архістратига Михаїла. На відміну від попередньої "бойківської" церкви храм збудовано хрещатим в плані. Великий світловий восьмерик її нави вкритий грушастою банею з ліхтарем і маківкою.


Але повернемося до найцікавішого - дзвіниці. Можете вірити, а можете - ні, але дзвіниця в Ясениці-Замковій - це дерев'яний шедевр, на фоні якого будь-яка карпатська церква буде лише додатком до неї. Повністю дерев'яних (без бляхи) церков на Бойківщині взагалі не лишилося, а от дзвіниця - чудом вижила. Хочеться лише побажати всім нам, щоб це чудо невідомих, але геніальних, майстрів ще довго милувало наші очі і серця.


Якщо вірити писемним джерелам, дзвіницю звели у 1767-1779 роках. За переказами, її перенесли до Ясениці з села Ісаї, де, до речі, теж збереглася оригінальна дерев'яна церква. Дзвіниця здається масивною і високою, хоча висота її, насправді, не така і велика - всього 14 метрів. В плані вона являє собою квадрат розмірами 6 х 6 метрів. Має три яруси, де кожний вищій менший за попередній.


Перші два яруси виконані в зрубі й оточені аркадами-галереями. На першому була комора, де зберігалося церковне начиння, старі ікони і мед з церковної пасіки. На другому розташовувалася каплиця Покрову Пресвятої Богородиці.


Та третьому ярусі невеликі арочні отвори нагадують бійниці замкових башт. Тут, власне, і була дзвіниця. Вкритий верхній ярус низьким восьмибічним наметом.У 1970 році дзвіницю було відреставровано стараннями архітекторів Ігоря Старосольського та Іван Могитича. Сьогодні в дзвіниці знаходиться невеличкий музей народного побуту.


Поруч з храмовим комплексом знаходиться залізнична станція з вокзалом австрійських часів:


Капличка біля церкви:


Вхід на церковне подвір'я:


Один з хрестів на цвинтарі:


Сільський будиночок:


Панорама села:

Comments

( 10 comments — Leave a comment )
haidamac
Sep. 7th, 2011 09:19 am (UTC)
така собі Товста Маргарита по українськи :)

З.І. Кат злетів, поправ, плз
andy_travelua
Sep. 7th, 2011 09:25 am (UTC)
Чомусь ці випадання з під кату останнім часом самі почали відбуватися. Ще півгодини тому все було нормально... дивно це все...

а чому відразу Маргарита? :)
haidamac
Sep. 7th, 2011 09:28 am (UTC)
тобто, чого Товста, ти не дивуєшся? :)
Товста Маргарита - то знаменита замкова башта Таллінну
andy_travelua
Sep. 7th, 2011 09:33 am (UTC)
А, ось воно шо! Та я ж не був в Таліні :)
haidamac
Sep. 7th, 2011 09:34 am (UTC)
та я теж там не був :)
andy_travelua
Sep. 7th, 2011 09:37 am (UTC)
але ти цікавишся, а я - ні :)
likan1975
Sep. 20th, 2011 03:59 pm (UTC)
Дзвіниця вражає своєю архаїчністю та автеничністю - мабуть рестарувалася?
andy_travelua
Sep. 20th, 2011 05:04 pm (UTC)
звичайно! :)
likan1975
Sep. 21st, 2011 03:02 pm (UTC)
Чи давно?
andy_travelua
Sep. 21st, 2011 03:53 pm (UTC)
Реставрували? Не знаю навіть.
( 10 comments — Leave a comment )